Boyayı Doğru Şekilde Kullanmak

Çoğu insan için, ister ev tadilatı ister güzel sanatlar yapıyor olsun, fırça izlerine tipik olarak bakılır. Genellikle boyama projelerimiz pürüzsüz bir yüzeye sahip olmayı amaçlamaktadır. Fırça izleri bu pürüzsüzlüğü bozar ve işi amatör gösterir. Bu sebeple fırça izi bırakmadan nasıl boya yapılır çok önemlidir.

Fırçalardan gelen izleri önlemek için akılda tutulması gereken birkaç nokta vardır:

  • Doğru boya türünü kullanın
  • Doğru türde fırçalar kullanın
  • Boyarken hızınızı artırın
  • Yüzeyinizin astarlandığından ve boyanmaya hazır olduğundan emin olun.
  • Birkaç kat boya kullanmayın
  • Farklı fırça teknikleri kullanın

Profesyonel bir sonuç elde etmeyi planlıyorsanız. Fırça izleri, damlalar ve lekeler sizi üzecektir

Fırça İzleri Olmadan Boyama İçin Doğru Boyayı Kullanın
Boyalardan size yapacağınız işe en uygun olanını seçin, ustalarımızdan boya seçiminde yardım alın, ve doğru boyayı kullanın.

Mat ve yarı mat Boyalar
Mobilya için kullanabileceğiniz en iyi boya türü, düşük parlaklıkta boyadır. Düşük parlaklıktaki boyaların hoş bir parlaklığı vardır ancak çok fazla yansıtıcı değildir. Daha az fırça izi gösterir.

Her tür duvar için mat boyalar yada yarı mat kullanmak isteyeceksiniz. Mat boyalar ışığı yansıtmaz, bu nedenle duvarınızın kusurlarını dışarı çıkarmazlar. Aslında, ışığı emmeye meyillidirler, bu yüzden çukurları ve çöküntüleri maskeleyebilirler.

Çoğu insan parlak bir duvar istemez. Temizliği kolay olduğu için mutfak ve banyo duvarlarında hafif parlak boya daha iyi olur. Boyadaki parlaklık iz veya hatanın görünümünü artıracağından dikkatli boyanması gerektiğini unutmayın.

Yavaş Kuruma
Çabuk veya hatta hemen kuruduklarını iddia eden boyalar, genellikle eşit şekilde kurumaz. Bir projeyi tamamlamak için aceleniz varsa, iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak uzun vadede kötü bir fikirdir.

Genel olarak, mat ,yarı mat ve yavaş kuruyan boyalar daha iyidir . Yavaş kuruyan boyalar, her seferinde eşit bir kat elde etmenizi sağlayacaktır.

Doğru Fırçayı Kullanın
Çizgileri önlemek için boyama yaparken doğru fırçayı kullanmak önemlidir. Projeyi, boyayı ve uygulama seçimini eşleştirmek, sorunsuz sonuç için en doğru reçetedir.